Ασταμάτητος ο Θρύλος! Κόβει ταρίφα..

3άρα στον ΠΑΟΚ, 3άρα και στον Απόλλωνα Σμύρνης. Αυτός ο Θρύλος κόβει ταρίφα! Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Ριζούπολη με 3-1, παίρνοντας τη 17η νίκη του σε 20 αγώνες και συνεχίζει δυνατά. Ο Χασάν στο 31’ με πλασέ και στο 92’ με κεφαλιά και ο Εμβιλά στο 72’ με κεφαλιά πέτυχαν τα γκολ του Ολυμπιακού. Ο Ντάουντα μείωσε στο 90’ μετά από λάθος εκτίμηση του Σεμέδο. Άλλο ένα βήμα για το 46ο...

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο παιχνίδι, υπό την έννοια πως είχε τον απόλυτο έλεγχό του. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Μπρούμα έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Θα είχε καλύτερο τελείωμα αν ελάχιστα πριν δεν την είχε βρει αμυντικός του Απόλλωνα. Στο 19’ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά από κοντά και ο Βέρχουλστ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 23’ ο Φορτούνης δοκίμασε να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ στο 24’ το σκαφτό πλασέ που επιχείρησε ο Χασάν δεν είχε δύναμη και έφυγε άουτ. Στο 26’ ο Θρύλος είχε νέα καλή στιγμή με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, φάση στην οποία αντέδρασε εξαιρετικά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Σμύρνης. Το 1-0 για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 31’, με τον Ανδρούτσο να σεντράρει από δεξιά και τον Χασάν να σκοράρει από κοντά με πλασέ. Ο Ντομίνγκες δεν έκανε σωστό υπολογισμό και ο Αιγύπτιος επιθετικός σκόραρε από κοντά το 6ο τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 37’ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έκανε το λάθος, ο Χασάν έκλεψε και πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Βέρχουλστ απέκρουσε σε κόρνερ, διορθώνοντας το δικό του λάθος. Ο Απόλλων Σμύρνης αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο σε αυτό το πρώτο ημίχρονο και είχε μόνο μία καλή στιγμή με το βολέ του Μπεντινέλι στο 45’, όπου ο Σα μπλόκαρε εύκολα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού σε αυτό το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό στην αρχή και ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός. Στο 57’ ο Μπρούμα πέρασε κάθετα στον Χασάν, εκείνος πέρασε και τον Βέρχουλστ αλλά δεν πρόλαβε να κάνει το γύρισμα, ενώ στο 65’ ο Απόλλων απείλησε με την κεφαλιά του Ιωαννίδη, αλλά ο Σα μπλόκαρε σταθερά. Στο 72’ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 και έδειξε να «καθαρίζει» το ματς. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χασάν έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Εμβιλά τη δεύτερη και έτσι από κοντά ο Γάλλος μέσος πέτυχε το δεύτερο γκολ του Θρύλου. Στο 79’ ο Ρέαμπτσιουκ «άγγιξε» το γκολ με έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή, αλλά ο Βέρχουλστ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 85’ ο Χασάν έχασε μεγάλη ευκαιρία με την προβολή από κοντά (άουτ!) μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μασούρα, ενώ στο 89’ «άγγιξε» και ο Σεμέδο το γκολ μετά από κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη... χάρη. Από μία λάθος εκτίμηση του Πορτογάλου στόπερ στο 90’ (χτύπησε στα πόδια του η μπάλα!), ο Ντάουντα μείωσε σε 2-1 για τον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά άμεσα ήρθε και νέα απάντηση, δηλαδή γκολ, από τον Ολυμπιακό: Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ και ο Χασάν με κοντινή κεφαλιά έκανε το 3-1 για τον Θρύλο. Άλλη μία νίκη, άλλο ένα βήμα για τον τίτλο.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Βιτλής (84’ Βάρκας), Μπρούσιτς, Ντομίνγκεζ, Μπαξεβανίδης (77’ Κιτοκό), Τσαμπούρης, Κολ (84’ Καραγκούνης), Μπεντινέλι (77’ Χουχούμης), Μουνιέ (76’ Ντάουντα), Ιωαννίδης, Σλίβκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (58’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα (81’ Μασούρας), Φορτούνης (63’ Πέπε), Βρουσάι (63’ Βαλμπουενά), Χασάν.